HARMONİK ÖLÇÜMÜ VE RAPORLAMA

Anasayfa / HARMONİK ÖLÇÜMÜ VE RAPORLAMA

Elektrik ve elektronik cihazlarının müthiş bir hızla artması ile elektrik enerjisinin kalitesi günümüzde sıklıkla gündeme gelir olmuştur. Nitekim elektrik enerjisinin kalitesindeki önemli unsurlardan biri harmoniklerdir. Harmonik akım veya gerilimin saf sinüs eğrisinden uzaklaşmasıdır. En önemli harmonik nedenlerini sıralarsak;

 

 

Harmonik bir tesiste nelere yol açabilir?

 

 

HARMONİKLER NASIL ÖLÇÜLÜR?

 

Harmonik ölçümü her tesisin kaliteli bir elektrik enerjisine sahip olabilmesi için düzenli olarak yapılması gerekir. Birçok enerji kalitesi sorunu harmonik kaynaklı yaşanmaktadır. Uluslararası standartlar gereği gerilim için harmonik bozunumu %3, akım için %5 olarak belirlenmiştir. Türkiye’deki çoğu dağıtım sistemi tek fazlı ve dengesiz yüklerden oluşur. Bu yüzden her bir birincil fazın harmonik içeriği genelde farklıdır. Bu da 3 fazlı sistemlerin harmonik bozulmalarını ölçülmesini bir problem hale getirir. Çünkü her fazda dengesizlik seviyesi farklıdır.  Bunun için  iki farklı metot vardır.

 

 

HARMONİK ÖLÇÜM RAPORU:

 

Harmonik ölçümü ile birlikte aşağıdaki değerlerde rapor olarak sunulmalı ve takip edilmelidir.

 

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)  standartlarında Toplam Harmonik Gerilim Bozunumu (THDV) %3Toplam Harmonik Akım Bozunumu (THDI) %8 altında olması gerektiğini, üzerinde olması durumunda kompanzasyonu sisteminde kullanılan kondansatörler ile rezonansa girerek hem kondansatörlere hem de sisteminizdeki diğer yüklere zarar verebilecek duruma gelmektedir.

 

Hem devlet kurumlarına hem de özel sektör kuruluşlarına gerilim ve akım harmoniklerinin sistemlerine zarar vermeden önce tespit edilmesinde ve var olan harmonik türlerine göre çözüm sunma hususunda “Harmonik Analiz Ölçme ve Raporlama” hizmeti vermekteyiz. Ölçüm sırasında kullanılan 3 Fazlı Enerji ve Harmonik Analizörü (HT Italia GSC60), Uluslarasarası **Accredia tarafından akredite edilmiş kalibrasyon laboratuvarları tarafından onaylanmıştır.

 

** Accredia765/2008 sayılı Avrupa Tüzüğü’nün uygulanmasında, belgelendirme, denetim ve doğrulama organlarının ve test laboratuarlarının yeterlilik, bağımsızlık ve tarafsızlığını belgelemek için İtalyan hükümeti tarafından belirlenen tek ulusal akreditasyon kuruluşudur.

Firmamız Kasım 2014 tarihinde şahıs firması olarak Deniz ÇAPAROĞLU tarafından kurulmuş olup, DGCA Mühendislik Taahhüt ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. olarak hizmetlerine devam etmektedir.

İletişim Bilgileri